13. Országos Szakközépiskolai Zongoraverseny

Békéscsaba

 

      

Szépen alakulnak a hagyományok Békéscsabán! 2009. IV. 6-8. között 42 fiatal zongorista randevúzott. Az ország 16 Szakközépiskolájából érkeztek és velük jött a sok kiváló felkészítő tanár, akiknek csak a legnagyobb tisztelettel lehet megköszönni áldozatos munkájukat. A pedagógusok remek teljesítményét a fiatal muzsikusok felkészültségén, játékán lehetett lemérni. Pedig előzetesen sokan azt rebesgették, idén nem lesz akkora érdeklődés az Országos Szakközépiskolai Zongoraverseny iránt.

          A megnyitó hangversenyen a Jókai Színházban Köles István - Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere - köszöntötte a résztvevőket, és a Békéscsabai Szimfonikus Zenekar élén ismét fellépett a város egyik büszkesége, Tóth Péter, aki Joseph Haydn D-dúr zongoraversenyének magánszólamát játszotta. A zenekar ezen kívül Georg Friedrich Händel Vízizene szvitjét, és Tűzijátékát, valamint Felix Mendelssohn Hebridák nyitányát szólaltatta meg, a kitűnő Somogyi- Tóth Dániel vezényletével, akinek gondos munkája nagyon hallatszott a zenekar előadásán.

          A verseny műsora is a hagyományok alapján állt össze. Az alacsonyabb korcsoportokban az első fordulóban kötelező volt egy virtuóz jellegű Domenico Scarlatti szonáta, egy variáció - Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart vagy Ludwig van Beethoven kompozíciója - illetve egy Frederic Chopin mazurka. A negyedik korcsoportban a Das Wohltemperierte Klavier egyik prelúdiuma és fúgája, illetve egy klasszikus szonáta-tétel és egy virtuóz etűd volt a teljesítendő feladat. A döntőben romantikus darabok és Bartók Béla művei közül lehetett választani.

          Sokat elárult a fiatalokról már a műsor-összeállítás. Vagy nem is róluk, hanem tanáraikról? Nekem az az érzésem minden hasonló versenyen, hogy a pedagógusok néha kicsit túllőnek a célon. Sokan olyan műsort válogattak össze, amely meghaladta az erejüket: még nem volt igazán itt az ideje egyes darabok pódiumra állításának. Ugyanis hiába választ ki valaki egy nemzetközileg is elismert, hírhedetten nehéz etűdöt, vagy előadási darabot, - ha nem tud vele megküzdeni, akkor csak egy meddő harcot hall az ember, egy verejtékszagú előadást, és ez sosem hozza meg a hőn áhított eredményt. Amikor a fiatal előadó érettsége, tudása, személyisége adekvát viszonyba kerül a megszólaltatni kívánt zeneművel, akkor jön létre egy olyan egység, ami harmonikus előadást eredményezhet. Magyarul: sokan túlvállalták magukat!

          Sokféle tehetséggel találkozott a zsűri idén is, és néha nagy fejtörést okozott, hogy a tehetséget, az előadást, a komplexitást, vagy valami más szempontot vegyen figyelembe a pontozáskor. A zsűri elnöke Nádor György volt. Tagjai: Duffek Mihály, Kerek Ferenc, Sári József és Némethy Attila.

 

Az eredmény

 

          Az első korcsoportban kiegyenlített produkciókat hallottunk, de senki nem emelkedett ki a mezőnyből. A zsűri nem is adott ki első díjat. Második lett Horváth Krisztina (Budapest, Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola - Eckhardt Gábor), Lipták Ádám (SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti SZKI, Szeged - Lucz Ilona) és Obbágy Anna (Nyíregyháza, Művészeti Szakközépiskola - Csoba Tünde) Harmadik díjat kapott Sarkadi Viktória (Budapest, Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola - Kőrösiné Belák Erzsébet)

          A Nagydíj odaítélése osztja meg leggyakrabban a résztvevőket. Idén - azt hiszem - teljes egyetértés volt a versenyzők, a tanárok, a közönség és a zsűri között.  A második korcsoport győztese - és egyben a verseny nagydíjasa Bekker Dávid lett, aki a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola hallgatója. Tanára Hargitai Imre. Dávidról csak annyit szeretnék megjegyezni, hogy fiatal kora ellenére teljes művészi élményt nyújtott minden hangjával, megmozdulásával. Hihetetlenül érzékeny, akinek a szíve, az esze, hangigénye és egyénisége megfelelő arányban volt jelen produkciójában. Eszköztelenül és ugyanakkor hallatlan kifejezőerővel muzsikált. A zsűri második díjat nem is adott ki. Harmadik lett Szőcs Kristóf (Budapest, Bartók Zeneművészeti Szakközépiskola - Kékesi Judit és Eckhardt Gábor).

          A harmadik korcsoportban két első és egy második díjat ítélt meg a zsűri. Első lett Dani Imre (Kecskeméti Művészeti Óvoda, Általános Iskola, Középiskola és AMI Kodály Zoltán Ének-zenei iskolája - Radványi Mária) és Kende Mátyás (Budapest, Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola - Kékesi Judit és Hargitai Imre). Második díjat kapott Hotzi Panni (Szombathely, Művészeti Szakközépiskola - Hirschberg Henrik.) 

 

A negyedik és ötödik korcsoport versenye azért is érdekes, mert ezek a fiatalok már a nyári felvételik előszobájának tartják ezt a versenyt. Az összevont csoportban volt a zsűrinek a legnehezebb a dolga, hiszen nagyon különböző egyéniségeket kellett valamennyire objektív szempontok alapján megítélni. Beeri Barnabás egy őstehetség, aki ennek megfelelően sok mindent öntörvényűen fog fel, mégis minden hangjára oda kell figyelni. Taraszova Brigitta nagyon magvas, magabiztos zongorázással rukkolt elő. Varga Gergő egyenletes, maga színvonalon muzsikált az egész versenyen. Így a zsűri három első díjat is megítélt. Beeri Barnabás (Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola, AMI és Kollégium - Grünwald Béla), Taraszova Brigitta (Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola, AMI és Kollégium - Taraszova Marianna) és Varga Gergő (Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, Miskolc - Nagy Enikő) kapott első díjat. Második lett Hodozsó György (Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola és AMI, Zeneiskola, Békéscsaba - Csontos József) és Kiss Petra (Budapest, Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola - Eckhardt Gábor). Harmadik díjat érdemelt Obbágy Márta (Nyíregyháza, Művészeti Szakközépiskola - Csoba Tünde)

 

A zsűri ezen kívül számos különdíjat ítélt oda. A díjazott versenyzők tanárainak áldozatos munkáját értékes festményekkel, kerámiatárgyakkal köszönte meg a város és a verseny rendezősége.

 

Néhány gondolat a verseny egész ideje alatt motoszkált bennem. Sajnos egyre érezhetőbb, hogy mennyire válságba került az oktatás, ezen belül a zenetanítás is. Valahol az egész oktatási rendszer rossz irányba tart. A szülők örülnek, ha ki tudják valahogy fizetni a beiratkozás kiadásait. A gyerekek túlterheltek, és egyre inkább az a fontos, hogy olyan szakmát tanuljon a gyerek, amiből majd meg tud élni. (De ki mehet ma bármiben biztosra…?) Emellett persze fontos a külön matek, a külön angol, a sport, és még sok minden. A kultúrára a családok költségvetésében - sajnos - gyakran már csak nagyon kevés marad.  A zene és a művészet pedig - papíron(!) - nem rentábilis. Sosem volt az, és sosem lesz az! De mindent nem lehet pénzzel mérni! Pár évtizede a globális felmelegedésről csak, mint valami halvány, több száz év múlva bekövetkező rémségről beszéltek. Ma ott tartunk, hogy lehet, hogy harminc év múlva elolvad az Északi sarkot borító jég, és méterekkel emelkednek meg az óceánok, elborítva minden értéket, ami partközelben van. Napirenden van az esőerdők kiirtásának a problémája, az állatfajok eltűnése, és még sorolhatnám az emberiség rémtetteit. Ha így folytatódik a zene elhanyagolása az iskolákban, akkor előbb-utóbb azt fogjuk látni, hogy alig lesz gyermek, aki zenét tanul majd alsófokon. Innen nem kell einsteini logika ahhoz, hogy lássuk: nemsokára befullad a középfokú zeneoktatás, végül a művész-tanár képzés is. Aztán már nem lesz tanár, aki éhbérért hajlandó lesz elmenni zenét tanítani egy kis faluba, községbe. De minek is, hiszen nem lesz gyerek, aki beiratkozik! Ördögi kör! Bartók Béla és Kodály Zoltán országában ebbe belegondolni - elborzasztó. Soha nem késő odafigyelni! Persze jön a jól ismert mondat: a mai világban mindenhez pénz - nagyon sok pénz – kell! Igen! De elsősorban a kiművelt emberfők tehetik jobbá, gazdagabbá az országot, így a gazdasági életet is. Lassus mondása jutott az eszembe: „A muzsika a jóságos Isten ajándéka, embereket és isteneket egyaránt vonz. Megszelídíti a kegyetlen lelkeket, fölemeli, a szomorúakat, és megindítja még a fákat és a vadakat is.” Itt lenne az ideje, hogy azok is felismerjék a zeneoktatásban rejlő súlyos gondokat, akik tenni is tudnak azért, hogy megakadályozzuk a sorvadást, a pusztulást!

          Nem utolsósorban megköszönöm azt a hatalmas munkát, amit Csajányi Melinda és munkatársai elvégeztek, és megszerezték a verseny zökkenőmentes lebonyolításához szükséges összeget. Köszönet a támogatóknak, a nagylelkű szponzoroknak, a díjakat felajánló képzőművészeknek, mindenkinek, aki valamit tett ezért a versenyért.

 

Némethy Attila

a zsűri tagja