VILÁGHÍRES ZENESZERZŐK SOROZAT

Sajtóanyag, Kossuth Kiadó

2011. február 1.

 

 

A zene élvezete ne csak kevesek kiváltsága legyen!

 

 

VILÁGHÍRES ZENESZERZŐK

 

20 kötetes sorozat – 20 CD melléklettel

a klasszikus zene géniuszairól

 

  • gazdag illusztrációs anyag
  • a zeneszerzők életútja sok színes történettel, érdekességekkel
  • a CD-ken ismert műveik hallhatóak világhírű előadók tolmácsolásában

 

 

A Kossuth Kiadó folytatja értékmentő és értékteremtő sorozatainak kiadását.

2011. február 2-án jelenik meg a Világhíres zeneszerzők sorozat első kötete

Johann Sebastian Bachról, a világ egyik legnagyobb zeneszerzőjeként tisztelt muzsikusról.

 

Az elegáns, keménytáblás, kéthetente megjelenő kötetek mindegyike CD mellékletet tartalmaz, rendkívül kedvező áron (1590 Ft).

A sorozat könyvesboltokban nem kapható, csak az újságárusoknál, illetve megrendelhető a Kiadónál.

 

 

„Legyen a zene mindenkié!”

Presser Gábor

Erkel Ferenc- és Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész a sorozatról:

 

„Kodály Zoltán szavaival mélyen egyetértve örömmel támogatok minden olyan kezdeményezést, amely a komolyzene népszerűsítését tűzi ki célul. Hiszem, hogy a zene olyan művészet, amelyre mindenkinek szüksége van, és szeretném, ha az emberek mindennapjainak természetes részévé válhatna.

Sokan azért idegenkednek a komolyzenétől, mert nem volt alkalmuk megismerni, közel kerülni hozzá. Pedig a zene egyszerű, valahol mélyen mindenkinek a lelkében ott szunnyadó ősi művészet.

Zaklatott világunkban a zenének kiemelten fontos szerepe lehet: pihentet, oldja a mindennapokban felgyülemlett feszültségeket, feltöltődünk általa, miközben felemelő, olykor katartikus élményekkel gazdagodhatunk.

A Világhíres zeneszerzők-sorozat nagyszerű iránytű lehet mindazoknak, akik szeretnének ugyan közelebb kerülni a zenéhez, de nem tudják, hogyan fogjanak hozzá: hol keressék, milyen műveket válasszanak a klasszikus zeneirodalom zavarba ejtően gazdag kínálatából.

Ez a komolyzenei gyűjtemény a világ zeneirodalmának legjavát mindenki számára elérhetővé teszi, ráadásul a műveket világszerte elismert előadók tolmácsolásában hallgathatjuk.

Engedjük közel magunkhoz a zenét, legyen a zene mindenkié…”

 


 

Szirányi János

zenepedagógus, a Bartók Béla Emlékház igazgatója, a  sorozat szerkesztője és a Franz Schubertről, Kodály Zoltánról és Bartók Béláról készülő kötetek szerzője  a sorozatról:

 

Megtiszteltetés volt számomra, amikor Kocsis András Sándor, a Kossuth Kiadó elnök-vezérigazgatója felkért erre a feladatra, mert teljes mértékben azonosulni tudtam a célkitűzéssel, amit megfogalmazott. Húsz világhíres zeneszerző írott portréját, hangzó CD-vel és korabeli képekkel kiegészítve kínáljuk azoknak, akik nem muzsikusok, de befogadók, nyitottak, tanulni vágyók, gimnazisták, egyetemisták, vagy már egzisztenciálisan megalapozott felnőttek, akik nincsenek beavatva a zenei alapismeretekbe, de szeretnének felkészültebbek lenni. Olyan ismereteket adhat ez a sorozat, amely további ajtókat nyitogathat ahhoz, hogy bárki értő ismerője legyen a klasszikus zene titkainak.

 

A sorozat erős szakmai igényességgel készült, nem tudományos, mégis hiteles és érdekes.

A könyvek szerkezete is ezt a célt valósítja meg. A bevezetőben a könyv szerzőjének szubjektív véleményét, észrevételét ismerhetik meg az olvasók a zeneszerzőről és koráról, aki valami jellegzetességre is igyekszik felhívni a figyelmet. Bach esetében például arra, hogy az utókor a világ legnagyobb zeneszerzőjeként tiszteli, miközben a kor, amelyben élt és alkotott, nem értékelte őt igazán. Szerencsére nem törődött vele és volt olyan erős egyéniség, hogy határozottan végigjárja a saját útját, mondhatni, beteljesítse küldetését a mi gyönyörűségünkre.

Mozartnál a lázadó Mozart elevenedik meg, hatalmas kalandja a játékosságtól a tragédiáig.  Chopinnél például az erős nemzeti karakter jelenik meg, Haydn esetében pedig az, hogyan vívódik benne az alázatosság a szabadságvággyal, és végül is miként vívja ki magának az alkotói szabadságot.

 

A kiadói közös gondolkodás eredménye lett a második fejezet, a kronológia, amely az eredeti spanyol kiadásban nem szerepelt, és ezt én írom mindegyik könyvhöz.

A lényege: időrendben ismerteti a zeneszerző életútjának legfontosabb állomásait, kiegészítve a kor legfontosabb eseményeivel. Jó „játék” összevetni ezeket a párhuzamosságokat, mert sokkal inkább valós képbe helyezi magát a főszereplőt is. Például: Bach megszületett 1685-ben és egy évre rá a törököket ki lehetett űzni Magyarországról. Vagy akár azt megemlíteni, hogy kik voltak a kortársai és milyen tudományos felfedezések láttak napvilágot akkoriban.

Végül is négy évszázadot ölel fel a sorozat, amely az európai történelemben az ipari és a tudományos forradalmak, a felvilágosodás, a polgárosodás, a nemzetállamok kialakulásának időszaka. Mindez így együtt valamennyi zeneszerzőnél sűrítve megjelenik. Ezáltal még inkább felkelti az olvasó érdeklődését.

 

A harmadik fejezet az életrajz. Nem törekszik teljességre, már csak a terjedelme miatt sem, de a lényeg benne van. Ahol hiányosságokat találtunk az eredeti kiadásban, ott azokat – külön kis színes keretben – kiegészítjük még érdekes információkkal, eseménynaplókkal, levélrészletekkel, amelyekben „csemegézni” lehet.

A zárófejezet pedig a zeneszerző művészetéről tartalmaz közérthető elemzéseket, valamint a CD-n is hallható műveiről ismertetéseket.

 

Kitűnő megoldásnak, szép ajándéknak tartom, hogy a könyvekbe illesztett zenei CD-k döntő többségén a londoni Royal Filharmonikusok előadásában hallhatjuk a világklasszis műveket. Személyes élményem: Londonban a lemezboltok roskadásig vannak feltöltve zenei CD-kkel, de mindenhol külön sarokban találhatók a Royal Filharmonikusok által kiadott saját zenei felvételek, mert évtizedek óta fontos küldetésnek tekintik, hogy minél többen megvehessék azokat az egyéb

CD-k árának feléért. Erre a bázisra épül a sorozat és mondhatom, hogy egészen kiváló zenei élményt nyújt. Vannak persze más előadók is, például Frédéric Chopinnél, ahol a kiváló angol zongorista, Ronan O’Hora előadásában hallhatunk egy nagyszerű válogatást.

 

Négy évszázados kalandozás

Ha a kezünkbe veszünk egy ilyen könyvet – ráadásul ennyire elérhető áron –, ezt akár ajándéknak is tekinthetjük. Különösen, ha mind a 20 kötetet fontosnak tartjuk, amellyel egy saját komolyzenei gyűjteménnyel lehetünk gazdagabbak. Jó példákat ad a barokk zenéről, a klasszikus zenéről, a romantikáról, mígnem elérkezünk a 20. századhoz és Bartókkal fejezzük be a négy évszázados kalandozásunkat.

A sorozat külön erénye, hogy a világ legismertebb zeneszerzői mellett 6-8 kevésbé ismert világklasszissal is megismerkedhetünk. Ilyen például Antonín Dvořák, Nyikolaj Andrejevics Rimszkij-Korszakov, Edvard Grieg és Gustav Mahler. Ez nagyon jó, mert azt sugallja, hogy ők is kihagyhatatlan egyéniségei az egységes európai zenetörténetnek. Azzal együtt, hogy más és más volt a megítélésük, a kifutásuk, az életkoruk, a hátterük, de a kor is, amelyben éltek és alkottak.

 

A zenepropagátor

Külön öröm számomra, hogy Liszt Ferenc is része ennek a sorozatnak, nem azért, mert most kezdődött Magyarországon a Liszt-év, hanem mert nála nagyobb egyénisége a 19. századi zenetörténetnek kevés van, vagy talán nincs is. Világpolgár volt. A mai fogalommal élve az első komolyzenei szupersztár, aki minden talentumával, tudásával hatalmas színházat jelenített meg és igazi zenepropagátor volt.

Muzsikusként elég hamar tanítani kezdtem, aztán rádiós lettem. Egészen a mai napig az foglalkoztat, hogyan, miként lehet a zenét a leghatásosabban eljuttatni a közönséghez. Mert a zene önmagában kottafejek gyűjteménye. Ha megszólal, már zene, de nem igazán van értelme befogadó nélkül.

Amikor befogadják, amikor célba ér, akkor igazán zene. Ennek a célkitűzésnek volt zseniális megvalósítója Liszt Ferenc, akinek életútja, személyisége példa értékű.

 

Könyvet eddig nem írtam, így külön kihívást jelent számomra, hogy a sorozat három kötetét, Franz Schubertről, Kodály Zoltánról és Bartók Béláról szerzőként is jegyzem. Bartók Bélához sok a személyes kötődésem. Nagymamám Bartók tanítványa volt, így nálunk Bartók közhasználati szóként szerepelt akkor is, amikor idehaza még nem sokan kedvelték. Bevallom: gyermekként magam sem egy csapásra lettem a rajongója. Beletanultam, majd pedig beleszerettem a zenéjébe, és elfogultság nélkül állítom: Bartók Béla az egész magyar kultúrtörténet legnagyobb és a nagyvilágban legismertebb alakja.

 

A sorozatban szereplő zeneszerzők mindegyike olyan műveket alkotott,

amelyek gazdagabbá tették az életünket.

Nem igazán tudnék közöttük választani. Majdnem minden nap más és más a kedvencem. Különböző életkorszakokban is változott a kötődésem. Talán egyetlen zeneszerző van, aki töretlenül végigkísérte a zenei tanulmányaimat és az életutamat is, és ő Johann Sebastian Bach. Nem véletlen, hogy a sorozat első kötete is róla szól. Nem lehet fogást találni rajta. Sem a filozófiájában, sem az érzelmeiben, sem a műveiben. De mostanság már előfordul, hogy vagy Mozartot, vagy Chopint vagy éppen Bartókot kívánok hallgatni.

Javaslom, tegyék ezt mindazok, akik majd otthonukban tudhatják

saját komolyzenei gyűjteményüket!

 

******

 

 

Sorozatszerkesztő: Szirányi János, munkatárs: Székely Tamás, kiadói szerkesztő: Hollósi Nikolett

 

20 kötet, kötetenként 62 oldal CD melléklettel, 150 X 205 mm, keménytábla, ára 1590 Ft/kötet

 

 

 

Budapest, 2011. február 1.

 

 

Kossuth Kiadó marketingcsoport: marketing@kossuth.hu

László Ágnes kommunikációs vezető: agnes.laszlo@kossuth.hu

www.kossuth.hu/