Kertész Lajos református teológus, zongoraművész emléktábla avató ünnepsége

 

Békés vármegyében, Gyulán, 2024. november 2-án avatta fel a Gyulai Református Egyházközség Kertész Lajos (1925–2023) református teológus, zongoraművész, konzervatóriumi és főiskolai tanár emléktábláját a Magvető Református Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola épületének Árpád utcai homlokzatán.  Kertész Lajos 1925. november másodikán született Gyulán. Testvérei testvér közül ugyan nem mindenki ment zenei pályára, hiszen Andor matematikus lett, Gábor pedig építőmérnök, de mindannyiuk életében meghatározó volt a muzsika, ami a családi indíttatásnak köszönhető. A megemlékezésen egyetlen élő testvére, Kertész Attila karnagy is részt vett.

 

Jelenleg az iskola könyvtárának helyet adó épület egykor tanítói lakás volt, ahol id. Kertész Lajos református kántortanító, Gyula kulturális életének egyik meghatározó személyisége és családja élt. Itt töltötte ifjúkorát Kertész Lajos, aki a gimnázium után, a debreceni egyetem hittudomány fakultásán és a zenedében tanult. A lelkészi oklevél megszerzése után, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán tanult, ahol Kodály Zoltán és Járdányi Pál is tanította. Lelkészi diplomája és hitét megvallani mindig kész magatartása az érvényesülés számos kapuját bezárta előtte, de a hátrányból erényt és ajándékot formált – mindenekelőtt zenei nevelő munkája és tanítványai javára.

 

Közös zsoltárénekléssel kezdődött 2024. november 2-án a gyulai születésű Kertész Lajos református teológus, zongoraművész emléktábla avató ünnepsége.

 

 

Az emléktábla avatáson Baráth Andrea és Baráth János lelkészek szolgált, Kassai István zongoraművész, Kertész Lajos egykori tanítványa mondott megemlékezést. Kassai István zongoraművész felidézte a tavaly, 98 évesen elhunyt konzervatóriumi és főiskolai tanár alakját, aki élete során nemcsak jelentős előadóművészi és tanári pályát futott be, hanem magyarságtudata és tartása és példaként állítható mindenki elé. Baráth János református lelkipásztor többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy bár halottak napján avatnak táblát egy elhunyt ember számára, ez az esemény mégis az életről szól.

 

Baráth János református lelkipásztor és Kertész Attila karnagy

 

Az emléktáblát Kertész Lajos felesége és testvére, Kertész Attila, Liszt Ferenc-díjas karnagy leplezte le.

 

 

Kertész Attila karnagy, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar címzetes egyetemi docense koszorúz azon az épületen, amelynek falai között Kertész Lajos zongoraművész ifjúkorában élt.

 

    Az esemény a Gyulai Városházán zárult, ahol Kassai István Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, az MMA rendes tagja adott emlékkoncertet.

 

Kassai István az emlékkoncerten

 

Tábla állít emléket Kertész Lajosnak (3:20)

A Gyula TV felvétele

(A képek és szöveg forrása: gyularef.hu)

Kertész Lajos élete párjával, Róza asszonnyal

 

KERTÉSZ LAJOS EMLÉKÉT ÉS ZONGORAJÁTÉKÁT HANGFELVÉTELEKRŐL FELIDÉZŐ ÍRÁSOK A PARLANDO KORÁBBI SZÁMAIBAN:

 

Elhunyt Kertész Lajos (1925–2023) zongoraművész-tanár (Rozgonyi Éva, Kassai István, Arany János, Karsay Eszter) (pdf) (2023/2.)

Kertész Lajos: Légy hű mindhalálig (Tiszántúli Református Egyházkerület, 2021) (Szabó Szabolcs) (2022/2.)

Rozgonyi Éva köszönti a 95 éves Kertész Lajos zongoraművész-tanárt (2020/6.)