Életműdíjjal tüntették ki

 

Keveházi Gyöngyi zongoraművész-tanárT és

IFJ. Sapszon Ferenc karnagyot

 

Tízéves a Cziffra Fesztivál

Átadták a Cziffra Fesztivál Életmű- és Tehetség díjait a Zeneakadémián rendezett vasárnapi gálakoncerten. Két kategóriában összesen öt művészt ismertek el, az Életműdíjat Keveházi Gyöngyi zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem művésztanára, valamint ifj. Sapszon Ferenc, a nemzet művésze kapta.

 

Vagyim Repin hegedűművész és Balázs János zongoraművész, az MMA rendes tagja Inspirációk címmel adott hangversenyt a Cziffra Fesztivál 2025. február 23-i gálakoncertjén a Zeneakadémia nagytermében. Az ünnepi eseményen Keveházi Gyöngyi zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem művésztanára Életműdíjban részesült a magyar zeneművészet területén végzett több évtizedes oktatói munkássága elismeréseként. Ifj. Sapszon Ferenc, a nemzet művésze, Kossuth- és Liszt-díjas karnagy, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola alapítója és művészeti vezetője ugyancsak Életműdíjban részesült a magyar zeneművészet területén végzett több évtizedes pedagógusi és kiemelkedő karvezetői munkássága elismeréseként.

 

https://www.mma.hu/documents/10180/7854954/p%C3%A1ros.jpg/c17b0667-8914-406c-b213-849ed56abb66?t=1740495016779

Keveházi Gyöngyi és ifj. Sapszon Ferenc

 

– Boldog vagyok, hogy az immár tíz éve sikerrel működő Cziffra Fesztivállal nemcsak egyedi tematikájú eseményeket tudtunk megvalósítani, hanem a díjak, a mesterkurzusok és a fellépési lehetőségek által támogathatjuk a fiatalabb művészgenerációt és a zeneművészeti élet kiválóságait. Megtiszteltetés, hogy minden évben világhírű hazai és külföldi művészek vesznek részt a fesztiválon, a nemzetközi jelenlétnek köszönhetően pedig már a klasszikus zenei élet számos rangos helyszínén tudtuk képviselni a magyar zenei örökséget – köszöntötte az ünneplőket Balázs János zongoraművész, az Cziffra György Fesztivál alapítója és művészeti vezetője.

 

A zeneművészet területén elért kimagasló egyéni teljesítményének elismeréseként Dolfin Balázs gordonkaművész, Mészáros Zsolt Máté orgonaművész és Puporka Jenő nagybőgőművész a Cziffra Fesztivál Tehetség díját vehette át.

 

A zsűri tagjai voltak: Dráfi Kálmán Liszt Frenc-díjas zongoraművész, érdemes művész, a Cziffra György Fesztivál életműdíjasa, Hambuch Gerda, a MOM Kulturális Központ igazgatója, Keller András Kossuth-díjas hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest főzeneigazgatója, az MMA levelező tagja, Miklósa Erika, a Magyar Szent István-rend kitüntetés birtokosa, Kossuth-díjas operaénekes, valamint Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra György Fesztivál alapító művészeti vezetője.


Az Életműdíjas művészekről

Keveházi Gyöngyi 1973-tól a Zeneakadémia tanára, ahol elsősorban a Rendkívüli Tehetségek Tanszakán oktatott. Pedagógiai módszere, a növendékekhez való egyedi hozzáállása az intézmény meghatározó oktatójává tette. Tanítványai közül sokan nemzetközi szinten is elismert, Kossuth-díjas művészek, többek között: Várjon Dénes, Simon Izabella, Balázs János, Lebhardt Dániel vagy Kaneko Miyugi. Keveházi Gyöngyi szóló, kamarazenei és zenekari koncerteket adott Magyarországon és Európa-szerte, valamint Kanadában és nemzetközi zongoraversenyek zsűritagjaként is szerepelt számos országban.


Ifj. Sapszon Ferenc a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas karnagy, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola alapítója és művészeti vezetője. 1978-ban létrehozta a Jubilate leánykart, amely Európa gyermekkórusainak élvonalába került a következő évtizedekben. 1988-ban megalapította az ország első és máig egyetlen kórusiskoláját, amelyben a kodályi elképzelések ötvöződnek a nyugati katedrálisok kórusiskoláinak hagyományaival. Célja a nevelés és oktatás minőségének emelése, valamint a kórusművészet és a zenei nevelés megújítása. Magyar Kulturális Örökség-díjas, kétszeres Kórusolimpia-győztes. A Gregorián Társaság elnöke, a KÓTA Művészeti Bizottsága, a Magyar Kodály Társaság elnökségének tagja, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.

 

Tóth I.
Fotó: Posztós János / Cziffra Fesztivál