EPTA Konferencia az Interneten

Riport Zoltner Rudolffal, a Fellegi Zongoraszalon ügyvezető igazgatójával


Á. M.: Szeretném köszönetemet kifejezni azért, hogy az EPTA konferencia sikerét – azzal, hogy az egész programot minden ellenszolgáltatás nélkül megjelentette az Interneten – Ön is elősegítette. Ön üzletember, hogy lehet ennyire nagylelkű, hogy minden hasznos érdek nélkül így segíti a magyar zenésztársadalmat? Kérem mondja el nekünk mi cél vezeti?
Z. R.: Én is gyakran felteszek magamnak ehhez hasonló kérdéseket. Van egy 16 hónapos kisfiam és sokszor a családtól veszem el az időt. Úgy érzem azonban, hogy elsősorban nem üzletember vagyok, mert ha az lennék az idő értékét pénzben mérném. Úgy gondolom, ha megpróbálok azokon segíteni, akik érzésem szerint megérdemlik, jót teszek. Én a művészetet nagyon nagyra értékelem. A művészi érzék született ajándéka annak, aki rendelkezik vele. És ajándék nekünk, embereknek is. Ha már valakinek ez az adomány megadatott, akkor ne nyomjuk el, hanem próbáljuk fejleszteni. Sajnos azonban ezek az értékek, mint például a klasszikus zene, manapság nincsenek eléggé megbecsülve. Sokszor veszek részt hangszerkiállításokon, statisztikákat ismerek, producerekkel beszélgetek és látom, hogy a nagy cégek, amelyeknek van lehetőségük egy-két dolog támogatására, nem támogatják a klasszikus műfajt. Olyan embereket, csoportokat választanak ki, akik aztán reklámozzák őket. Ez azonban nem az értékek alapján történik! Azt nézik inkább, ki tud nekik nagyobb profitot hozni. Itt nem csak a hangszergyártókra gondolok, hanem egyéb termékek gyártóira is. Amikor én zongorajátékot hallok, megnyugszom, elfelejtem a hétköznapi problémákat, más szférába kerülök. Nagyon sok emberre ugyanilyen hatással van a zene. Így azt hiszem segítségemmel értékeket tudunk közvetíteni. Fiatalokat nevelünk, átadunk egy gyönyörű tudást, ami nyugalmat és békét tud hozni. Ez többet ér a pénznél, és boldogság, hogy én is tudok valamit tenni, ami az erőmből és a lehetőségeimből futja. Mert meggyőződésem, hogy ez a született adomány, ez a szikra több, mint ez az egész anyagi világ. Ápolni és fenntartani kell. 
Á. M.: Mindezt teszi úgy, hogy a Fellegi Zongoraszalonnak és a Roland cég Országos Bemutatótermének ügyvezető igazgatója...
Z. R.: Én tulajdonképpen – úttörőként – a többi kollégának és a kereskedelemnek is szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy néha tekintsünk ki az anyagiak szűk gyűrűjéből. Nekünk elég kiterjedt kapcsolatrendszerünk, szakértelmünk és technikai hátterünk van, és ha a szabadidőnkből feláldozunk néha egy órányit ennek a közös célnak az érdekében, nagyon sokat tudunk segíteni. Én ezt az attitűdöt szeretném felmutatni, közvetíteni. Szeretném rábírni az embereket, hogyha úgy érzik, hogy partnerek tudnak lenni ebben, akkor kapcsolódjanak az ügyhöz. Hangsúlyozni kívánom azonban, helytelen lenne abból kiindulni, hogy én, mint a Fellegi Zongoraszalon ügyvezetője ezt megtehetem, hiszen van anyagi fedezetem rá. Nem így van. Mindenki tudja, hogy ma a hangszerkereskedelem nem a legerősebb kereskedelmi ágazat. A mai piacon nagyon nehéz hangszereket venni–eladni, hiszen kevesebben zongoráznak. Ugyanolyan gondjaink vannak, mint minden cégnek. Ezt azonban nem akarom hangsúlyozni, előtérbe helyezni. Arról van szó, hogy ha marad valami szabadidőm, azt ilyen célok érdekében próbálom meg felhasználni, hasznosítani. Meg kell néznünk, mennyire fontos az ügy és mibe kerül anyagilag az ilyen támogatás. Nagyon sok cég partikra, rendezvényekre, reprezentációra elkölt egy csomó pénzt. Én nem ezt teszem, hanem ebből a keretből próbálok létrehozni valami társadalmilag hasznosat. Én, mint kereskedő tudom, hogy ezekből a felesleges reprezentációkból el lehet venni valamennyi összeget. 
Á. M.: Hogy tudja ezt a segítséget a gyakorlatban megvalósítani?
T. R.: Egy nagy és a hangszerbarátok számára igen értékes projekten dolgozom jelenleg. Célom, hogy az Internet lehetőségeinek kihasználásával létrehozzak egy zenei portált, melynek címe www musichello.com. Mint említettem,, ez a hangszerbarátoknak készül és itt működik majd Kelet Európa első Internet hangszeráruháza egy széleskörű háttéranyaggal és keresővel, ahol a zongoratanártól a szájharmonika javítóig mindent megtalálunk majd. A felhasználók egy irodát is kapnak, melyben a témában az általuk összeállított hírcsomagokat is olvashatják, vagy információt kaphatnak egy éppen meghirdetett zenei állásról, lebonyolíthatják levelezéseiket, stb. A többi legyen meglepetés. Olyan lesz ez, mintha mi, hangszerbarátok belépnénk egy nagy épületbe, ahol a témával kapcsolatban mindent megtalálunk. A zeneiskolák, a zenei oktatással foglalkozó intézmények, a „művészjelöltek” és tanáraik ingyenes regisztrációt és teljes hozzáférést kapnak az egyébként nem ingyenes adatokhoz, lehetőségekhez is. Ez nem más, mint egy „eszmei alapítvány”, amely a magyar zenei oktatást – tanáraival és kiemelkedő diákjaival együtt – támogatja. Létrehozunk egy olyan információ halmazt, amely egy fejlődési folyamatnak a tükörképe, vagyis elengedhetetlen része, működésének alappillére és aktualizálja a magyar zenei társadalom számára a híreket. Elmondanám, hogy az EPTA konferencia hajókirándulása alatt beszélgettem amerikaiakkal és még ők is rendkívül örültek annak az információs lehetőségnek, amelyet az az Internetes portál ismeretanyagával számukra jelenthet majd. Én minden zenészt arra kérek már most, és a jövőben is, küldje el nekünk fontos és közérdekű információit, azt is, amit közölni akar, azt is, amiről tudni szeretne, hogy ezt a csatornát a lehető legjobban ki tudjuk alakítani.
Á. M.: A jövőben az EPTA-nak milyen módon lehet fóruma ez az Internetes hálózat?
Z. R.: Maximálisan.
Á. M.: Valamennyi zongorista Kolléga nevében előre is köszönjük. Megpróbáljuk majd megtanulni, hogyan éljünk hasznosan a felkínált lehetőséggel.
 

Ábrahám Mariann