Zeneiskolai Zongoraverseny Kodály Zoltán és Kadosa Pál emlékére


A Budapest XV. kerületi Hubay Jenő Zeneiskola 2003. március 21-én zongoraversenyt rendezett a világhírű zeneszerző Kodály Zoltán és zongorista-zeneszerző tanítványa, Kadosa Pál tiszteletére, születésének 120., illetve 100. évfordulója alkalmából. A versenyfelhívásban olvashattuk, hogy Kodály világhírűvé tette módszerével a magyar zeneoktatást, Kadosa Pál pedig mestere szellemét nemzetközi rangú zongorista generációk nevelésével képviselte. Országhatárokon átívelő zeneszerzői-pedagógiai munkásságuk, életművűk a zene tájakat, nemzeteket összekapcsoló hatalmát hirdeti. 
 Ebben a szellemben vállalták a megmérettetést a Musikschule Alterlaa (Bécs), a Jákladná Umelecka Skola (Kassa), az Apáczai Nevelési és A.M.K Művészeti Iskola (Pécs), a Mosonyi Mihály Zeneiskola (Mosonmagyaróvár) és a Hubay Jenő Zeneiskola (Budapest) alaposan felkészített növendékei.
 A versenyzők négy kategóriában indultak a II. osztálytól a továbbképzőig bezárólag. Műsorukon megszabott időkeretben szabadon választott darab vagy darabok mellett egy Kodály- vagy egy Kadosa-mű volt kötelező. A zsűri három főből állott, tagjai Kertész Lajos ny. zeneművészeti főiskolai tanár – elnök–, Andreas Wykydal a Bécsi Musikschule Alterlaa igazgatója és Vígh Sándorné zeneiskolai tanár.
 A versenyt a XV. kerület polgármestere közvetlen, baráti hangon nyitotta meg, majd a Hubay Zeneiskola igazgatója, Homor Istvánné a vendégeket, a versenyzőket köszöntötte.
 A nagyszerű szervezés, a vendéglátás meleg őszintesége ideális légkört teremtett a szereplő növendékek és a baráti, szakmai kapcsolatot ápoló tanárok számára. A versenyzők felszabadultan játszottak, a legkiválóbbak még a késő estébe nyúló gálahangversenyen is derekasan megállták a helyüket.
 A IV. korcsoport műsorában Kodály op.11 sorozatának néhány darabja is szerepelt. Ezek a művek zenei tartalmuk súlyával, színgazdagságukkal komoly előadói feladat elé állították a továbbképzősöket. Így is hallhattunk meggyőző „Székely keserves” tolmácsolást. A Gyermektáncok lendülete, derűje már sokkal közelebb állt az alacsonyabb korcsoportban indulók lelkéhez, még az 5. számú darab parlando karakterére is rátaláltak. Az eleven mozgású Kadosa darabok okoztak örömet a gyermekeknek és egy-egy darab félreérthetetlen karakterével is ösztönzőleg hatott reájuk. A kassaiak tolmácsolásában J. Suk, B. Martinu, L. Janáček, Smetana darabok is elhangzottak, hogy csak a legkiválóbb szerzőket említsem. Így az e szerzőktől elhangzott darabok és azok előadásának tanulsága – viszonzásképpen – a hazaiak ismeretét gazdagította.
 A verseny ünnepélyes zárására a Polgármesteri Hivatal dísztermében került sor élénk érdeklődés mellett. Homor Istvánné meleg hangú záró szavai után Kertész Lajos Kodály jelentőségét méltatta. Majd az eredmény kihirdetése, a jutalmak átadása után a verseny méltó befejezéseként felhangzott a zene, a legjobb szereplők tolmácsolásában. A fogadáson, ami mindezek után következett, alkalom nyílt a szakmai kérdések, az elhangzott teljesítmények megbeszélésére.
 A verseny valóban a művészi muzsika testvéri kapcsolatot teremtő erejét bizonyította, öregbítve a magyar zongorapedagógia jó hírét. Köszönet és elismerés illeti a határainkon túlról érkezett és a magyar vendég zeneiskolákat lelkes, eredményes részvételükért, a Hubay Jenő Zeneiskola igazgató asszonyát és tanári karát a versenyt előkészítő áldozatos munkáért, a találkozó színvonaláért, a XV. kerület önkormányzatát és azokat az intézményeket, amelyek anyagilag nyújtottak segítséget.

Kertész Lajos