A JUBILÁLÓ PASTORALE


 Az idén ünnepelte 10. születésnapját a  PASTORALE elnevezésű hangversenysorozat a Zuglói Szent István Zeneházban (Budapest XIV., Columbus u. 11.).Beszélgetőtársam Záborszky Kálmán, a Pastorale sorozat megálmodója. Elismert karmester, kiváló pedagógus, a Szent István  Király  Zeneművészeti  Szakközépiskola  és  Zeneiskola  igazgatója.  

– Milyen céllal indult a hangversenysorozat 1997-ben?
– Célunk a kezdetektől változatlan: tartalmas ismereteket és életre szóló zenei élményt nyújtani. A sorozat egyre fontosabbá válik, mivel a zenei oktatás általános iskolákból egyre inkább kiszorul. Azok a szülők, akik felismerik, hogy a zenei nevelés mennyire fontos a személyiség fejlődésében, évek óta hozzák gyermekeiket hangversenyeinkre. Igyekszünk  családias  hangulatot  teremteni  ezeken  az  előadásokon. Játszva tanítani! Kodály koncepciójával élve: „Nem  lehet  egészen  boldog  ember,  akinek  nem  öröm a  zene. Erre az  örömre  azonban tanítani  kell  az  emberiséget, mert  magától  nem jut  el  odáig.” A hangversenyeket elsősorban a 7-14 éves gyermekeknek szerkesztjük, de a kísérő szülők, nagyszülők, pedagógusok is szívesen hallgatják. Olykor teljes  családok  vesznek  részt  a  koncerteken, hiszen  ez  egy  kiváló  hétvégi  kulturális  program szá-  mukra.  

– Mennyire vesznek részt az előadásokon a kerület általános iskolái, középiskolái?
– Minden zuglói iskolába eljuttatjuk a meghívókat, külön felkérve az osztályfőnököket, osztálytanítókat, hogy terjesszék a bérletsorozat hírét. Előadásaink teltházasak, minden programunkat 1000 fő tekinti meg. A XIV. kerületi iskolásokon kívül más budapesti kerületekből és a főváros környékéről is járnak hozzánk hangverseny-látogatók.

– Széles repertoár alakult ki a tíz év alatt, említene néhány kuriózumot?
– Rendkívül népszerű volt a tavaly Mozart: Figaro lakodalma c. operájának keresztmetszetszerű előadása. Ezen felbuzdulva, hacsak anyagi lehetőségeink engedik, minden évben szeretnénk egy-egy operaelőadást tartani. Állandó partnerünk a Company Canario táncegyüttes (műv. vez.: Aranyosi  Ágota),  és a Magyar Táncművészeti Főiskola néptánc tagozatos növendékei, Brieber János vezetésével. Mind a historikus táncok, mind a néptáncok kiemelkedő sikert arattak. De említhetném a parádés hangszerbemutatókat, hangszerkészítő műhelyek bemutatását, illetve saját készítésű filmjeinket is. Minden programunkban ötvözzük a zenét a társművészetekkel. Tehát nemcsak kon- certet hallhatnak az idelátogatók, hanem egy-egy filmet, filmrészletet, táncot, bábjátékot is. Kiemelném az  operaelőadásainkat, melyet   rövidített  változatban, tehetséges  fiatal  énekművészek tolmácsolásában hallhat  a  publikum. 
 A hangversenyek fő szereplője a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola Szimfonikus Zenekara. Egy-egy alkalommal azonban a nemzetközi hírű Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekara is fellép, például az áprilisban megtartott Mozart: Cosě fan tutte előadásban. Ebben a nagyzenekarban vannak tanárok is. A növendékeknek egyébként rendkívül jó fellépési lehetőség, megmérettetés egy-egy ilyen koncert, ahol egy hétvégén három alkalommal kell ugyanazt a programot előadni. Nagy kihívás, hogy nem növendékkoncerten, hanem igazi, bérleti hangversenyen szerepelhetnek. Ez  valóban   inspiráló  a  növendékeink  számára, hiszen  sokkal  többet  vannak   színpadon, és  már  fiatal  korban jó  rutint  szereznek  ezekkel  a  koncertekkel, ezenkívül  ők  is  megismerkedhetnek és  gazdagodhatnak egy  szép  repertoárral. 

–  Mennyiben más a zenekar kontaktusa a gyermekközönséggel? Nagy  kihívás egy ilyen ifjúsági koncert az  újdonsült  muzsikusok  számára?
– A színvonalból nem lehet engedni akkor sem, ha a gyerekek előtt játszunk, sőt! Le kell, hogy kössük a figyelmüket, és valami újat  adni, tolmácsolni az  előadott  zeneművek  által. Feladatunk, hogy felkeltsük az érdeklődésüket az értékes zene iránt, hiszen egy  növekvő  generációról  van  szó! A gyerek közönség még inkább érzi, ha nem elég felkészült az előadó, tehát, ha lehet, még nagyobb gonddal készülünk.

– Mióta helyszíne a Fővárosi Állat- és Növénykert is ezeknek a hangversenyeknek?
– A hangversenysorozat kezdetétől, tehát 10 éve. Egy koncertet tartunk itt, a  többi  hangverseny a  Zuglói Szent  István  Zeneház  Nagytermében zajlik. A piciknek egészen meghatározó zenei élményt nyújt egy ilyen exkluzív környezet.

– Mi a műsorválasztás koncepciója?
– A sorozatot Solymosi Tari Emőke zenetörténész, zenetörténet tanár kollégámmal együtt állítjuk össze. Vannak belső sorozatok, például hangszerbemutatók, műfajok, népzenei stílusok, tájak. Figyelünk arra is, mi a közönség visszajelzése. Meghatározó egy-egy jeles évforduló is, idén például a  125 esztendeje  született Kodály Zoltánról, valamint  a  115  éve  született Lajtha László művészetéről emlékeztünk meg. Mindkét mester jelentős  életművet  hagyott  az  utókor  számára, mint zeneszerző, pedagógus  és  népzenekutató. A koncerteket Solymosi Tari Emőke vezeti. Zseniális  felkészültsége, gyermekekkel  való  kontaktusa, igényes, mégis oldott műsorvezetése nagyban hozzájárul a sorozat sikeréhez. Tudjuk, hogy jelentősen befolyásolja a gyermekek első zenei élményét egy maradandó előadás, melynek  fontos  szereplője  a  műsorvezető. 
 Tavaly ünnepelhettük a Pastorale sorozat 100. hangversenyét! Reméljük, hogy sok kerek számot jubilálhatunk  még  az  elkövetkezendő  időszakban.                                                                                                                                       

Lukács Mónika