I. Farkas Ferenc Zongoraverseny

Dunakeszi, 2004. április 30-május 1.


    Örvendetes, hogy az utóbbi években egyre több zeneiskola veszi fel a 20. századi magyar zeneművészet egy-egy kiemelkedő alakjának nevét. Ez azonban azt az erkölcsi kötelezettséget rója az iskolára, hogy a névadó emlékét a tőle telhető legjobb módon gondozza az iskola működési székhelyén és főleg tanulók körében a névadó szerepét, jelentőségét közismertté tegye, zeneszerzők esetében a névadó műveit tanári- és növendékhangversenyeken minél többször szerepeltesse, a tanításra alkalmas műveket pedig felhasználja a pedagógiai munkában. A Farkas Ferenc nevét 2001-ben felvevő dunakeszi zeneiskola ezt tekintette feladatának, mikor az EPTA magyar szekciójával közösen zongoraversenyt hirdetett Farkas Ferenc tiszteletére a zeneszerző nevét viselő művészeti iskolák és a Pest megyei művészeti iskolák növendékei részére.
    A versenyfelhívás e mondatokkal kezdődik: „A kétévenként megrendezésre kerülő versennyel iskolánk névadójának szeretnénk emléket állítani és zongoraműveit népszerűsíteni. A verseny célja, hogy a Farkas Ferenc által kinevelt kortárs magyar zeneszerzők műveivel már a zeneiskolában megismerkedjenek a növendékek, és minél szélesebb körben be is mutathassák azokat.” A felhívásra a Pest megyei zeneiskolákból és a Farkas Ferenc nevét viselő többi zeneiskolából rendkívül sokan jelentkeztek: az 1. korcsoportban (10 éves korig) 30-an, a 2. korcsoportban (10-12 évesek) 22-en, a 3. korcsoportban (12-15 évesek) 9-en, a 4. korcsoportban (16 év felett) 4-en. A magasabb korcsoportok alacsony létszáma a zeneiskolai osztálylétszámoknak megfelelő, illetve ezekben már nem szerepelnek a zeneművészeti szakközépiskolákba került tehetséges fiatalok.
    A kötelező anyag 3 darab volt: egy Bach mű, egy Farkas Ferenc mű és egy szabadon választott darab, 6-10-12-13 perc korcsoportonkénti játékidőn belül. A Farkas Ferenc művek ajánlott címlistáját a szervező iskola megküldte a jelentkező iskoláknak, mivel azok többsége – különösen a magasabb évfolyamokban – nem szerepel a mindennapi zenepedagógiai gyakorlatban. Ez is jelzi, mennyire fontos feladatot vállalt és teljesített a versenyt szervező iskola: a versenyen megszólaltatott művek bizonyították, hogy Farkas Ferenc zongoradarabjai olyan értékes művek, amelyeknek feltétlenül helyet kell kapniuk a tanítási gyakorlatban. A verseny „Auftakt”-jaként a rendező iskola igazgatója, Ruszinkóné Czerman Cecília üdvözölte a versenyre érkezett tanulókat és tanáraikat. Mint mondta: „...a név viselése az emlék- és értékőrzés feladataival is jár, és ezeknek szeretnénk megfelelni a zongoraverseny rendezésével.”
    Sajnálattal említette, hogy Farkas Ferenc fia, Farkas András Svájcban élő karmester, a verseny egyik fővédnöke agyérgörcs miatt kórházba került, és nem tudott részt venni a versenyen. Ezt követően a verseny másik fővédnöke, Erdész Zoltán országgyűlési képviselő, Dunakeszi város alpolgármestere méltatta a verseny jelentőségét, amely tovább gazdagítja a város pezsgő kulturális életét, köszöntötte a sokfelől érkezett tanulókat és tanáraikat, majd ünnepélyesen megnyitotta az 1. Farkas Ferenc Zongoraversenyt. A versenyzők pódiumra lépése előtt a X. Békéscsabai Országos Szakközépiskolai Zongoraverseny helyezettjei: Tassonyi Zsolt, Juhász Ágnes és Kiss Péter adtak magas színvonalú rövid hangversenyt.
    A versenyen 21 Pest megyei zeneiskola mellett az egri, a nagykanizsai, a sárospataki és a budapesti Farkas Ferenc zeneiskola vett részt. A háromtagú zsűri elnöke Keveházi Gyöngyi zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára volt, tagjai pedig Hargitai Imre zongoraművész, főiskolai docens, a Bartók Béla Zeneművészet Szakközépiskola tanszakvezető tanára és Belák Erzsébet a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, valamint a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola tanára. A mintaszerűen jól szervezett verseny végeztével a zsűri elnöke, Keveházi Gyöngyi örömmel üdvözölte a rendező iskola kezdeményezését névadója, Farkas Ferenc zongoraműveinek a zenepedagógiai gyakorlatban való alkalmazására. Ennek indokoltságát a versenyen elhangzott művek teljes mértékben igazolták. Köszönetet mondott a versenyzőket felkészítő tanároknak, akiknek odaadó munkája biztosította a verseny magas színvonalát. Sikeresnek ítélte mind a Farkas Ferenc művek, mind a szabadon választható művek kiválasztását. A zsűri az értékelés során elsősorban a kottahűséget, a szuggesztivitást, a formával való együttélést, a színek és a dinamika megfelelő kezelését, a frazeálás pontosságát, a zenei értelmezés kifejező voltát vette tekintetbe. Mindezek figyelembevételével a versenyt záró gálahangversenyen a zsűri döntése alapján a legjobb eredményt elért alábbi versenyzők szerepeltek: az 1. korcsoportból: Kalmár Lilla, egri Farkas Ferenc Zeneiskola, tanára: dr. Kalmárné Anka Ildikó; Petró Enikő, Önkormányzati Zeneiskola, Veresegyház, tanára: Borbély Tünde Hajnal; a 2. korcsoportból: Kabáczy Karina, egri Farkas Ferenc Zeneiskola, tanára Birta Ágnes; Sarkadi Viktória, Alapfokú Művészeti és Zeneiskola, Úri, tanára Kiss Zsuzsanna, a 3 . korcsoportból: Katona Dávid, egri Farkas Ferenc Zeneiskola, tanára: Dr. Vörösné Papp Éva; Nagy Szilvia, Liszt Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Nagykáta, tanára: Rácz Zoltánné; Urbin András, dunakeszi Farkas Ferenc Zeneiskola, tanára: Dr. Domoszlay Erzsébet; a 4. korcsoportból: Fuchs Dániel, dunakeszi Farkas Ferenc Zeneiskola, tanára: Dr. Domoszlay Erzsébet, Héjja Katalin, Liszt Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Nagykáta, tanára: Rácz Zoltánné. A Dunakeszi Farkas Ferenc Zeneiskola kezdeményezését, hogy névadója emlékére ilyen nagyszabású és sikeres zongoraversenyt rendezett, mindenképpen példaértékűnek kell minősítsük.
    Befejezésül felsoroljuk azon támogatók nevét, akiknek a segítsége nagyban hozzájárult az 1. Farkas Ferenc Zongoraverseny sikeres megrendezéséhez és lebonyolításához: Erdész Zoltán alpolgármester, Dunakeszi Város Önkormányzatának Művelődési és Közoktatási Bizottsága, Farkas Éva grafikus, festőművész, Bombardier Transportation MÁV Rt., Edition Simonffy Zeneműkiadó Bt., Pléh Csárda, Csontó Gábor virágkötő, In-Vitro Kft., Sweet Point Kft., ifj. Nagy Imre, Rotary Club Dunakeszi, ATEC Magyarország Audiotech Kft., Lengyel István szobrászművész, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, Nemzeti Kulturális Alapprogram.

Péter Miklós