Visszatekintés

az 1999-es szolnoki  Országos és Nemzetközi Ádám Jenő Dalversenyre


       Szolnok, a szép Tisza-parti város régóta, az utóbbi évtizedekben pedig egyre erősebben pezsgő kulturális élettel büszkélkedhet. Ennek a gazdag és színes művészi színvonalnak, melyet a város kulturális vezetése biztosít, elengedhetetlen feltétele az alapfokú művészképzés, illetve annak pártolása. E munka során nemcsak új tehetségeket fedezhetünk fel, hanem a jövő értékes, finom ízléssel bíró közönsége is belőlük formálódik. Az Ádám Jenő Magánzeneiskola az 1991—92-es tanévben kezdte meg működését, és azóta állami feladattal megbízott magánintézményként dolgozik. Több száz szolnoki, illetve Szolnok környéki község gyermekeinek művészetoktatásáról gondoskodik. Feladatának tartja a művészetpártolást, a tehetséges növendékek továbbtanulásának előkészítését.
    Merész, de erekölcsileg nagyon gyümölcsöző vállalkozásba kezdett a Zeneiskola, amikor 1994-ben első alkalommal megrendezte az Ádám Jenő Országos Dalversenyt, amely biztosította a fiatal énekesek számára a nagy nyilvánosság előtti bemutatkozást, megmérettetést. Az első verseny sikere, eredményessége igazolta a második létjogosultságát, amely 1996-ban ugyancsak óriási erkölcsi haszonnal járt mind a résztvevők, mind a közönség számára.
    Ekkor már teljesen egyértelművé vált, hogy a szolnoki dalversenyekből hagyományt kell teremteni, hiszen a visszajelzések azt mutatták, hogy igény van rá.
    1999-ben így született meg a III. Országos és Nemzetközi Ádám Jenő Dalverseny.
    Mindhárom verseny igen magas résztvevőszámmal dicsekedhet, amely a jó szervezés és előkészítés gondosságát igazolja. Fáradhatatlanul lelkes az Ádám Jenő Magánzeneiskola igazgatónője, Vajna Katalin, valamint férje, Szabó András, aki a Nemzeti Filharmónia opera-hangversenyénekesi engedélyével rendelkezik és szívügye a magánének-oktatás.
    1999. május 28-30-a között zajlott ehát a III. Dalverseny, amelynek zsűrielnöke az első korcsoportnál László Margit volt, a másodiknál jómagam. A zsűri további tagjai: Csengery Adrienn, Tas Ildikó, Berkes János. A zsűri titkára Papp Károlyné volt.
    Helyszűke miatt mindkét korcsoportból csak az első három helyezett nevét említem:
I. korcsoport: Sáfár Orsolya I. díj, Pintér Edina II. díj, Vozsech Anita III. díj
II. korcsoport: Puskás Eszter I. díj, Szolnoki Apollónia II. díj, Rácz Ottó III. díj

    A hivatalos díjak mellett számos különdíj talált gazdára, melyeket itt most felsorolni lehetetlen.
    Hadd álljon azonban itt két értékes díj tulajdonosának neve: Deliné Soós Ágnesnek és Pallagi Juditnak az Oktatási Minisztériumtól a legjobb felkészítő tanár díját, Szőke Katalinnak a Magyar Zenei Tanács legjobb zongorakísérői díját ítéltük oda.
    A Megyeháza patinás, kiváló akusztikájú dísztermében folyt a verseny, s a napi penzumok végeztével esti hangversenyek színesítették a programot.
    Bende Zsolt – a verseny első zsűrielnökének – emlékére az előző két dalverseny győzteseinek részvételével ugyancsak a Megyeházán tartottak nagysikerű koncertet. Közreműködött Cserna Ildikó, Horváth Mariann, Herczenik Anna, dr. Kovács Gábor, Sólyom-Nagy Máté és Wierdl Eszter, zongorán kísért Pogány Imola, Hegedűs Gönczy Katalin, Tóth Erika, Tóth Attila. A koncert színvonala igazolta az előző versenyek zsűrijének helyes döntését.
    Másnap a Damjanich Múzeum díszudvarán szerenád-est volt (díszvendég: Clementis Tamás), amelyen Vajna Katalin kamarakórusa, Majlát Ödön tanár úr gitáregyüttese is fellépett.
    A harmadik napon, egyben a dalverseny záróhangversenyeként a díjazottak nívós műsorát hallgathatta  nagyszámú közönség.
    A III. Országos és Nemzetközi Ádám Jenő Dalverseny hivatalos értékelése: „A nagyarányú részvétel ellenére a színvonal igen magas volt. Szinte alig akadt olyan versenyző, akit nem szívesen hallgattunk. Zavaró körülmény nem gátolta a verseny folyását, az a legmesszebbmenőkig tiszta maradt, a zsűri döntései egyértelműek, azokon még finomítani sem kellett – semmilyen vonatkozásban. Hiányérzetünk csak az idegen nyelveken előadott műsorszámoknál maradt – a helyes ejtésnél –, melyen sürgősen előre kell lépnünk, a felkészítő tanároknak is! A szövegnek a zenével együtt kell muzsikálnia – magyarul is –  idegen nyelven is! Örömteli érzés viszont mindannyiunk számára, hogy szép hangokat hallottunk, természetes és bátor előadásban, jó kiállással.
    Reméljük, hogy az ország különböző helyein, nagyvárosaiban, koncerttermeiben mielőbb találkozunk az itt hallott tehetséges fiatalokkal.”

Sólyom-Nagy Sándor
a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola docense

    A IV. Országos és Nemzetközi Ádám Jenő Dalversenyre 2002 májusában kerül sor – Szolnokon.