Beszámoló

a debreceni egyetem konzervatóriumának 

Országos Főiskolai Mozart Zongora Emlékversenyéről

(2001. március 14-18.)


Adebreceni egyetem konzervatóriuma az előző évek tapasztalatának, sikerének birtokában folytatta az év kora tavaszán is – már hatodik alkalommal – a jubileumokhoz kapcsolódó országos főiskolai zongoraversenyek sorát. A Bartók, Brahms, Schubert, Chopin, Coupertin, Debussy, Bach emlékversenyek után most Mozart verseny vált időszerűvé a nagy zeneszerző halálának 210. évfordulóján.
 Nem lehet eléggé hangsúlyozni ezeknek a megmérettetéseknek a fontosságát. Az intézményeiben széttagolt zenei felsőoktatás korszerű követelményeinek és az egységes szemléletnek megvalósításában nélkülözhetetlen segítséget adnak ezek a nemes vetélkedők, baráti találkozók. A magasra állított mérce, a pedagógiai és művészi igényesség, a vélemények ütköztetése, a gondolatok cseréje minden esetben ösztönző erővé válik, ihletőjévé a minőségi munkának és a harmonikus együttműködésnek. 
 A debreceniek most is megteremtették a sikeres verseny érdekében a kedvező körülményeket, a konzervatórium épületének adottságaival, a természet közelségével, a rendezés már begyakorolt gördülékenységével és a hagyományos debreceni vendéglátás szívmelegével. A versenyt a konzervatórium most azzal is vonzóbbá tette, hogy zenekari fordulót épített a verseny menetébe. Ezzel az országos versenyek eddigi gyakorlatában páratlan dologra vállalkozott, amelyet saját erejére támaszkodva sikeresen meg is oldott. A versenyművek kíséretét a konzervatórium zenekara, főiskolai hallgatók látták el igényesen és felelősséggel. Hat koncert I. tételt és három teljes zongoraversenyt kellett megtanulniuk. Kováts Zoltán vállalta a betanítás, a lelkiismeretes előkészítő próbák munkáját. A konzervatórium hangverseny-tanára a szólistákkal oldott kapcsolatot teremtett. A zenekar stílusos és alkalmazkodni tudó játékával pedig nagyban hozzájárult a szólisták sikeres művészi teljesítményéhez.
  A verseny kétfordulós volt. Ezt azonban szigorú helyi válogatók előzték meg, így három fordulóról is beszélhetünk. A versenyzők három kategóriában is indulhattak. Az első kategóriában az I. és II. éves, a másodikban a III. és a IV. éves főiskolások, a harmadik kategóriában pedig az egyetemi tagozatosak. A verseny anyaga Mozart zongoraműveinek bőségét kínálta a szabad választás tág lehetőségével. Ezzel éltek is a hallgatók. A teljes szonáták és önálló variációk mellett az első fordulóban a következő darabok szólaltak meg, melyek megemlítésre méltóak: a kis gigue, a d- és c-moll fantázia, a C-dúr fantázia és fúga, a D-dúr és a-moll rondó, a D-dúr menüett, az F-dúr andante, h-moll adagio. A továbbjutott főiskolások a második fordulóban egy választható versenymű I. tételt, az egyetemi tagozatosak egy teljes versenyművet játszottak. 
 A helyi válogatók után a versenyre összesen 18 hallgató jelentkezett Budapestről, Győrből, Pécsről, Szegedről, Miskolcról és Debrecenből. A zsűri munkáját Zempléni Kornél, Nádor György és Kertész Lajos egyetemi és főiskolai tanárok látták el.
 A verseny előestéjén az induló hallgatók játéksorrendjének kisorsolása után a debreceni egyetem konzervatóriumának művésztanárai – Alexáné Kardos Ildikó, Ádám Károly, Duffek Mihály, Grünwald Béla, Kiss Zsuzsa, Zs. Szabó Mária és Sárossy György – Mozart hangversennyel ajándékozták meg a versenyzőket, tanáraikat és az érdeklődő vendégeket. A művek ihletett, színvonalas előadása méltó nyitánya volt a rangos zenei eseménynek. A verseny közvetlen befejezése után, késő estébe nyúlóan közvetlen baráti beszélgetés alakult ki a zsűri tagjai, a felkészítő tanárok és a versenyzők között. A téma természetesen Mozart műveinek interpretálása volt az elhangzott produkciók alapján. A felkészítő tanárokat elismerés és köszönet illette azért, hogy a nagy feladatra következetes minőségi munkával mozgósították tanítványaikat. A versenyzők pódium-biztonsága nagyban hozzájárult a verseny nívójának biztosításához. 
 A művek tolmácsolásában a legtöbb gondot a klasszikus zárt formákban a különböző karakterű témák szembeállítása és a helyes tempók eltalálása okozta. A Mozart zene szépségének varázsát ajándékképpen fogadtuk egy-egy tehetséges hallgató tolmácsolása közben, amikor a mértéktartás, a zongorahang szépsége, az artikulálás világos egyszerűsége, a formai építkezés természetessége a személyes átélés őszinteségével párosult. Ilyenkor megtelt a szívünk azzal az örömmel és bizakodással, amely a verseny napjait ünneppé tette számunkra. A sok nagyszerű pillanat felidézése közben gondolok most Bak Edina (F-dúr andante), Kerényi Mariann (d-moll verseny I.-II. tétel) és Pozor István (D-dúr szonáta II. tétel) megkapó előadására.
 A gála-hangversenyt a beszámoló írójának gondolatai vezették be, majd Duffek Mihály a konzervatórium igazgatója, a zongora tanszék vezetőtanára kiosztotta a díjakat. 1. kategória 1. Bak Edina (Győr, Choi Insu), 2. Gyumbier Tímea (Szeged, Császár Zsuzsanna), 3. Nyári Krisztina (Pécs, Gerő Pál). 2. kategória 1. ——, 2. Farkas Diána (Győr, V. Szűcs Katalin) és Ordasi Anna (Szeged, Zs. Pap Éva), 3. Bagi Andrea (Bp. Wagner Rita) és Haász Veronika (Debrecen, Illés Kálmán). 3. kategória 1. Kerényi Mariann (Szeged, Lucz Ilona) és Pozor István (Debrecen, Pless Attila és Grünwald Béla), 2. ——, 3. ——. Különdíjakat kaptak: a debreceni egyetemtől Bak Edina, a Szimfónikus zenekartól Pozor István. További különdíjak: Voevodina Olga (Debrecen, Duffek Mihály), Horváth Andrea (Budapest, Kemenes András), Farkas Diána és Nyári Krisztina. Az Universitas Koncert meghívottjai: Bak Edina, Farkas Diána, Ordasi Anna, Kerényi Mariann és Pozor István. A díjak átvétele után került sor a győztesek zenekari hangversenyére.
 Köszönet és nagyrabecsülés illeti mindazokat, akiknek szellemi, anyagi támogatása lehetővé tette a verseny megrendezését. Így elsősorban a zongora tanszék tanárait, az egyetemet, a debreceni közművelődési vegyesbizottságot, a Piremont, a City Taxi, a Coca Cola és a Bogáti vállalkozást.
 A zenekari fordulós Mozart verseny mindannyiunk megelégedésére, eredményesen végződött. Az átütő sikernél nagyobb elismerést már nem is kaphattak volna a verseny megálmodói, megvalósítói. Kíváncsian várjuk, hogy 2002 tavaszán a konzervatórium milyen versennyel lepi meg az ország főiskoláinak zongora tanszékeit. Abban reménykedünk, hogy felismerve a verseny jelentőségét, mind többen állnak majd támogatóinak sorába.

Kertész Lajos