Magyar zenészprofesszorok mesterkurzusa a Genfi tó partján


Elkápráztató környezetben, Morges városkájában, a Genfi tó partján, az Alpok és a Mont Blan által körülölelve immáron 20. alkalommal, július 9. és 23. között került meghirdetésre KATI SEBESTYÉN hegedűművész és ERVIN SCHIFFER brácsaművész nemzetközi mesterkurzusa.
      A világ minden tájáról érkeznek ide fiatal, tanulni vágyó muzsikusok, ahogy megtudtam az elmúlt 2 évtized folyamán 45 náció képviselői vettek részt a kurzusokon. A tanítás négy nyelven folyik, percről percre váltogatják az angol, francia, német és magyar mondatokat.
    Zongoristaként is nagy élvezettel hallgatom Sebestyén Kati óráit; hihetetlen szeretettel, fáradhatatlanul tanít, magyaráz, elemzi a műveket, zenei-technikai problémákat old meg, segítve ezzel a növendékek munkáját.
    Ahogy óráról órára járva figyelem a szóló és kamaracsoportok  programját , egyre több kérdés fogalmazódik meg bennem. Hogyan lehetséges az, hogy itthon Magyarországon nem, vagy csak nagyon kevesen tudnak a magyar professzorok zenei oktató-nevelő munkájáról, a kurzusokról…és róluk ?!
    Arra a kérdésre, hogy miért éppen Brüsszelben telepedtek le közel 30 évvel ezelőtt, Sebestyén Kati mosolyogva válaszol. „Egyszerű a magyarázat, Brüsszelben tanított akkor Gertler Endre hegedűművész és nála tanultam hegedülni….” Ez valóban nagyon jó indulás….gondolom magamban. Belgium varázsa azóta is tart, aktív előadóművészként, a brüsszeli Zeneművészeti Egyetem, ottani nevén Konzervatórium  tanszakvezető tanáraként dolgozik jelenleg is Sebestyén Kati. Tehetséges fiatal hegedűs nemzedékeket nevelt fel, akik ott vannak a világ valamennyi jelentős zenei együttesében, koncertpódiumokon, zenei intézményekben.
    Párja, Erwin Schiffer professzor, brácsaművész, szintén egyetemi tanárként, de ma már nyugdíjasként…a szakmai és privát életben is hűséges társa lett Sebestyén Katinak. Nagyon szép életút áll mögöttük és előttük sok nagyszerű koncertélménnyel, a tanítás örömével.
    A brüsszeli zenei életről, az egyetemről, a növendékekről faggatom tovább a művészházaspárt.
    „A növendékek ugyanolyanok, mint Magyarországon, de a tanulás lehetősége könnyebben adatik meg annak, aki tehetséges, szorgalmas és a zenei pályát választja. „ Az egyetem vonós tanszékén, ahol Kati tanszakvezető, nagyszerű tanárok tanítanak még, pl. Igor Ojsztrah. A növendékek felvételi meghallgatással kerülnek be az intézménybe, és ha megfelelő színvonalon dolgoznak, el is végzik az egyetemet. Mesélnek egy fantasztikus lehetőségről is, amelyet a brüsszeli Királynő, Erzsébet hozott létre, támogatva ezzel a legtehetségesebb muzsikusokat. A Királyi Ösztöndíj , a Capel Ren Elizabeth 3 éven keresztül ingyenes, bentlakásos lehetőséget biztosít a növendékeknek, összesen 12 főnek ,akik csodás körülmények között élhetnek és gyakorolhatnak az alapítvány jóvoltából és maguk választhatják meg tanáraikat is. Ennek a tanári csapatnak voltak tagjai Kati és Ervin is, akik számtalan növendék zenei pályáját egyengették az elmúlt évtizedekben.
    Nem véletlen, hogy Sebestyén Kati a kötelező 14 egyetemi növendék helyett 28 ifjú muzsikussal foglalkozik ma is, és a már nyugdíjas Schiffer professzor is aktívan tanít. Keresik és szeretik őket a tanítványok, mert szakmaiságuk mellett emberként és barátként is növendékeik mellett állnak ezen a nem könnyű pályán.
A tanítás mellett, vasárnaponként még marad idejük és energiájuk arra, hogy Antwerpernben, ahol élnek, dolgozzanak saját zenekarukkal, mellyel rendszeresen koncerteznek a világ minden táján. Most éppen egy őszi amerikai turnéra készülnek.

Morges….!
A világ egyik legszebb helye…ideális környezet a művészi alkotó munkához… Miért éppen itt kezdődött a mesterkurzusok szervezése?
    Ahogy a napi rengeteg tanítási óra után, az ebéd közben mosolyogva mesélik, ez az egész mesterkurzus a BARÁTSÁGOKra épült. Egy kedves szobrász házaspár barát invitálta őket először ide. Elvarázsolódva a hely tüneményes szépségétől később velük együtt adtak be és nyertek meg egy pályázatot, amellyel megvalósíthatták a nemzetközi mesterkurzus szervezését. Morges-ban óriási érdeklődés övezi azóta is a kurzus koncertjeit, mindennapi munkáját, bár az anyagi hozzájárulás itt sem túl sok, a részvételi díjakból maguknak kell kigazdálkodni a működés feltételeit.
    Szerda-szombat….piac Morges varázslatos sétáló utcáján, amely összeköti a városközpontot a tóparttal. A kurzus ifjú muzsikusai utcai zenélésre sietnek, hogy a város és a környék lakóinak figyelmét felhívják az esti és az elkövetkezendő napok koncertjeire. Lázas izgalom mindenütt….plakátok, szórólapok a növendékek kezéből a járókelőhöz kerül…és hamarosan jelentős hallgatói tábor alakul ki egy- egy muzsikáló trió és kvartett mellett. A kép ugyanolyan színes és izgalmas, mint maga a piac…hiszen együtt játszik itt amerikai , koreai, svéd, görög, magyar, francia, német, angol, román…és még sorolhatnám….
    Az utcai muzsikálás később meghozza az eredményt, mert valamennyi koncert a zsúfolásig megtelt templomban óriási sikerrel zajlik .
    Visszatérve a mesterkurzus szervezéséhez, a tanári kar is barátságokra épült…, hosszú évek óta dolgoznak együtt kamarapartnerként és tanárként is az itt tanító kollégák. Szeretik, becsülik egymás munkáját, barátságuk, szakmai munkájuk szeretete vezeti őket a közös alkotómunkában. Nagyszerű élmény volt megtapasztalni, hogyan is lehet mindenféle egymásra mutogatás nélkül sikerrel, eredményesen együtt dolgozni !
    A kurzus tanárai voltak a két magyar professzor mellett: Freddy Artel klarinétművész Belgiumból, Donald Oehler klarinétművész az USA-ból, Benjamin Rawitz zongoraművész Izraelből, Jaap Kruithof gordonkaművész Belgiumból és Ran Varon gordonkaművész Hollandiából. Munkájukat két kiváló zongoraművész korrepetitor segítette, Yasuko Takahashi és Maya Traykova.
    Az idei, 20. kurzusra több, mint 100 növendék jelentkezett a világ 20 országából. A tanítás 2 héten át reggel  9-től este nyolcig folyt, éppen csak 1 órás ebédszünettel. Elképesztő mennyiségű és minőségű munka volt itt, csak a zenéről és az egymásra odafigyelésről szól a történet. 62 kamaracsoport és számtalan egyéni óra váltogatta egymást természetesen kialakított órarend szerint. A kurzus szervezésében nagy szerepe volt egy magyar diáknak, aki szintén Kati néni növendéke, már diploma előtt áll. Kóta Gergely a komáromi zeneiskolából indult, a győri zeneművészeti szakközépiskola után került Brüsszelbe és persze azóta nemcsak a mesterséget tanulta meg magas színvonalon, hanem 3 nyelven is folyamatosan beszél, intézkedik és segíti a kurzus valamennyi résztvevőjének munkáját. Rajta kívül 3 magyar növendék volt aktív részvevője a zenei munkának: Csévi Flóra hegedű, Nagy Kornélia hegedű (Erdély),  és Hajdú Viola brácsa szakos főiskolások. A záró koncert válogatott műsorában mindhárman nagyszerűen szerepeltek, ami külön öröm volt számomra.
    És az eredmény önmagáért beszélt. A növendékek 6 koncerten mutatták be a részben önállóan választott, részben tanáraik által javasolt műveket. 20 órányi kamara és szóló mű kerül előadásra 6 koncerten. Elképesztő műveket tanultak meg igen magas színvonalon a növendékek. Számomra óriási élmény volt rengeteg új, itthon ismeretlen művel találkozni a két hét alatt: pl. Ysaye, Stravinsky, Honegger, Ph.Rhodes, Reger,  Fr. Danzi,  M. Coppens,  Penderecki, Enescu,  Nielsen,  Zemlinsky,  M.Knigge, Ch.Ives,  Hindemith,  A. Beach, Messiaen, Goldmark….stb műveivel…természetesen az örök klasszikus, romantikus és barokk repertoár mellett.
    A záró koncerten megjelent Morges város polgármestere, köszöntötte és megajándékozta a kurzust szervező és annak munkájában 20 éve résztvevő tanári kart, kiemelve Kati Sebestyén és Ervin Schiffer munkáját. A meghívott vendégek között jelen voltak néhány ország követségének vezetői is. Sok-sok barátság kötődött a zene sokszínű, gyönyörű világának közvetítésével.
Valóban érezni és érteni lehetett, mit is jelent a zene, a művészetek közös nyelve valamennyi ember számára.

Dezső Marianna
zeneiskola igazgató (Tata)