Országos Főiskolai Bach Zongoraverseny

 2006. március 2-5.

„…megmagyarázni azt tudom, de nem értem, nem értem…”

 
Nagyon szeretem Rachmanyinov zenéjét! De azért azt álmomban sem gondoltam volna, hogy az orosz romantikus mester vonzóbb zeneszerző lenne Johann Sebastian Bachnál. Márpedig a száraz tények ezt bizonyítják!
Debrecenben tizedik alkalommal rendezték meg az Országos Főiskolai Zongoraversenyt, ezúttal Bach jegyében. Az elmúlt években – többek között – Mozart, Beethoven, Brahms, Debussy, Schumann, Dohnányi vagy Chopin zongoradarabjainak megszólaltatására vállalkoztak a fiatal művészek. Néhány éve még arról beszélgettünk dr. Duffek Mihállyal és a Debreceni Egyetem Konzervatóriumának Zongora Tanszékén tanító tanárokkal, hogy egy Rachmanyinov verseny megrendezése több mint kockázatos! Aztán kiderült, hogy vagy két tucat versenyzőt érdekelt az orosz romantikus zongoravirtuóz muzsikája. 
 A mostani Bach versenyre az előzetesen várt 15 helyett 12-en jöttek el. Az ország zeneművészeti főiskoláiról mindössze 12 zongoraművész-jelölt gondolta úgy, hogy vállalja ezt a nem mindennapi kihívást. Tudjuk, hogy egy vizsgán, vagy egy felvételin mindenki „a Bachtól retteg”. Pedig nem félni kell Bachtól, hanem szeretni őt. Boldog lehet az, aki a csodálatos életmű közelébe kerülhet, és nagyon sokat okulhat az, aki veszi a fáradságot és beleveti magát az „összhang ősatyjának” tanulmányozásába. Hiszen ő a tápláló patak! Mindennapi kenyerünk kellene, hogy legyen!!
 Mindig arról sopánkodunk, hogy nincs közönsége a komolyzenének. Csak a tóksók, valóság-komédiák, a pillanatok törékeny sztárocskái kapnak teret. Nem tudom, hányan tanulnak ma zongorázni az ország főiskoláin. De azt tudom, hogy nagyon nagy a baj, ha már a „szakmának” sem kell Johann Sebastian Bach. 
 Debrecenbe mindig barátságos szóval invitálnak mindenkit. Baráti a légkör, emberi szóval fogadják a versenyzőket, a tanárokat, érdeklődőket. Ennek hiánya tehát nem lehet az oka például annak, hogy vannak olyan felsőoktatási intézmények, ahonnan szinte soha nem jön el senki a civis városba. Persze mindent meg lehet magyarázni, tudunk okokat keresni az érdektelenségre! Talán befolyásolta az ifjú zongoristákat, hogy néhány héttel később Szegeden kezdődött a II. Bartók Béla Nemzetközi Zongoraverseny. Csak egy gondolatot próbálok meg szüntelenül elhessegetni magamtól – de eléggé sikertelenül; talán Bach személye és muzsikája nem vonzó a művész- és tanárjelölteknek??
  Duffek tanár úr kesernyés szájízzel számolt be arról, hogy majdnem letettek a verseny megrendezésének szándékáról. Aztán – nagyon helyesen – arra gondoltak, hogy nem szabad azokat büntetni, akik becsülettel és tisztességgel felkészültek, eljöttek, és nagyon szépen muzsikáltak. Vannak olyan fiatal művészek, akik szinte minden évben eljönnek és megosztják egymással tapasztalataikat, élményeiket. A verseny első fordulójában egy Bach prelúdium és fúga mellett szabadon tallózhatott mindenki a kimeríthetetlen életműből - 25-30 percben. A döntőben az f-moll, az A-dúr és a d-moll zongoraverseny hangzott el a Konzervatórium szimfonikus zenekarából alakult együttes kíséretével, Kováts Zoltán karmester úr irányításával. 
 A verseny jövőjének biztosítása érdekében őszintén bízom abban, hogy sikerül majd egy kicsit jobban felkelteni a zongoraművész-jelöltek figyelmét az Országos Főiskolai Zongoraverseny iránt, és abban is, hogy dr. Duffek Mihály és kollégái megtalálják azt az utat, ami visszahozza majd ezeknek a megmérettetéseknek igazi hangulatát. Ők idén is mindent megtettek! Külső szemlélőként kérdéseket teszünk fel, és megpróbálunk magunknak mindent megmagyarázni, de számomra érthetetlen a közöny és az érdektelenség. Lehet, hogy mégiscsak Johann Sebastian Bachban van a hiba??

Az eredmény

A zsűri (Hambalkó Edit, Nádor György és Némethy Attila) az első kategóriában első díjat nem adott ki. Második helyezést ért el Gárdos Éva (Budapest) és Horváth Nikolett (Budapest). A második kategóriában Baráth Bálint (Győr) kiemelkedő zongorázását első díjjal jutalmazták. Harmadik díjat kapott Major Zsófia (Budapest). Különdíjasok: Pál Eszter (Debrecen), Fenyősy Dorottya (Győr). 
 Az egyetemi ágazat versenyében Korompai Ilona (Debrecen) kapott első díjat. A Debreceni Egyetem Különdíját Baráth Bálint (Győr) nyerte.

Némethy Attila 
 a zsűri tagja