Tízéves az ELTE Zenei Tanszéke

Dr. Ujfalussy József akadémikus köszöntője az 1995. június 16-án megtartott záróünnepségen

„Tíz évvel ezelőtt fejezte be első tanévét az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanárképző Főiskolai Karának Zenei Tanszéke.
    Önök joggal kérdezhetik, hogy mit keresek én itt ez alkalommal, ha nem az anyaintézetet képviselem. Nos, a szülői gondoskodást valóban a Tanárképző Főiskolai Kar vállalta magára, de a tanszék születésének keresztapaságát mégis szívesen érzem a magaménak.
    Akkoriban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola rektora voltam. Emlékszem, mintegy tizenkét évvel ezelőtt döbbenten ébredtünk rá a szinte hihetetlennek látszó valóságra, hogy Budapesten nincs olyan tanárképző intézmény, amelynek az általános iskolai ének-zenetanárok képzése volna a feladata. Sürgősen munkához láttunk, hogy pótoljuk a hiányt. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezetésében, Tanárképző Főiskolai Karában és a Művelődési Minisztériumban megértő segítőtársakra találtunk. Poszler György akadémikus, professzor úr volt akkor az Egyetem tanulmányi rektorhelyettese, a Főiskolai Kar élén Benczédi József főigazgató úr állott. A Minisztérium részéről Körber Tivadarné kedves kollégánk viselte szívén a létesülő tanszék gondját-baját. A szervezés munkájában Zongorné Juhász Irén tanárnő részvétele jelentett becses segítséget. Mi magunk a Zeneművészeti Főiskola részéről szakmai tanácsokkal igyekeztünk szolgálni, főként Párkai István tanszékvezető tanár úr  jóvoltából.
    Pályám szép emléke marad a feltétlen segítőkészség és egyetértés, amely a tanszék létrehozásában kialakult és mindvégig zavartalanul működött. Az 1984 késő nyarán megtartott meghallgatások eredményéül szeptemberben a tanszék az első évfolyam hallgatóival megkezdhette munkáját. A tanszéket a kezdeti időben négy évig Ujfalussyné Pap Enikő főiskolai docens vezette, aki az előkészítés munkájában is teljes erővel vett részt. Ő tanította a karvezetést és vezette az énekkart.
    Feledhetetlen élmény volt azt is látnunk, hogy a tanszék mily gyorsan talált magára, vívta ki munkájával a zenei élet elismerését. Hogy tanári kara és hallgatói hogyan formálódtak meglepően rövid idő alatt eleven együttessé, alakították ki stílusukat, teremtettek sajátos zenei légkört, hogyan állták meg helyüket a hallgatók énekkari együttesként is hazai és nemzetközi fórum előtt.
    A tanszék vezetését 1988-ban Kollár Éva tanárnő vette át. Vezetése alatt alakult át a tanszék vegyeskara „Pro Musica Hungarica” kórussá, jött létre női kara Mindszenty Zsuzsanna tanárnő vezetésével. Az énekkarok fényes pályájáról, itthoni is külföldi sikereikről, eredményeikről az Önök kezében lévő tájékoztató ad hírt, és foglalja össze egyben igen röviden a tanszék történetét. Az oktató munka eredményéről tanúskodnak végzett hallgatói, akikkel zenei életünk különféle fontos posztjain, funkcióiban találkozhatunk.
    Nehéz időkben megtörténik, hogy az emberiség számára fontos, maradandó szellemi értékek őrzése, fenntartása, ápolása és fejlesztése kisebb közösségek önfeláldozó helytállására hárul. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanárképző Főiskolai Karának Zenei Tanszéke ilyen értékőrző és teremtő kis közösségnek bizonyul. Szeretettel köszöntjük évfordulójának ünnepén és kívánjuk vezetőjének, tanárainak, végzett és mostani hallgatóinak, hogy a következő évtizedekben is maradjanak zenei művelődésünk, zenepedagógiai hagyományaink továbbörökítésének letéteményesei. Adjanak munkájukkal, további sikereikkel példát és buzdítsanak, lelkesítsenek a szép példa követésére.”